„Dělat, co máš rád, znamená být svobodný a mít rád, co děláš, znamená být šťastný.“
Baňkování je vhodná doplňková metoda klasických masáží nebo lze aplikovat samostatně. Baňkování je metoda stará několik tisíc let, pochází zřejmě ze staré Číny.
Tato metoda dokáže odstranit bolesti páteře a pohybového aparátu a také příznivě ovlivňuje funkci vnitřních orgánů.
Baňkování spočívá v přikládání skleněných nádobek na pokožku. Vzduch v baňce se před aplikací zahřeje a vytvoří se tak podtlak. Baňka se pak přisaje na kůži, kterou podtlak vtáhne dovnitř. Pokožka se prudce prokrví a zčervená.
Baňky se většinou přikládají na dobu 20 minut. Po aplikaci je možné, že na těle zůstanou v místech, kde byly baňky přiloženy, „modřiny“. Nejsou nebezpečné a během několika dní se samy ztratí.
Nejčastěji se setkáme s přikládáním baněk na záda. Baňkovat však lze rameno, loket, kyčelní klouby, kolena nebo chodidla či kotníky.
Při baňkování se organismus prohřeje a uvolní. Urychlí se krevní oběh a tělo bude rychleji vylučovat škodliviny. Baňkování je jedna z mála masážních metod, která je doporučena i při nemoci.
Metodu baňkování můžeme chápat západním nebo východním směrem:
Západní směr – pomáhá odstranit bolesti svalů v bederní a krční oblasti, kolem ramenních, kyčelních a kolenních kloubů či kotníků.
Východní směr – východní terapeuté používají baňkování při léčbě pacienta, kdy rozproudí čchi (energii) v meridiánech (drahách) v těle. Při opakované aplikaci a stimulaci bodů na příslušných meridiánech dochází ke zlepšení zdravotního stavu, tedy k odstranění problémů viz. Západní směr.
Pozitivní účinky baňkování
Kontraindikace