„Přítel je člověk, který zná melodii tvého srdce - který ti ji předzpívá, když ji zapomeneš.“ A. E.
Regenerační, relaxační účinek
Je nejčastěji používaným druhem masáže. Využívá se především jako masáž léčebná a na doléčení prodělaných onemocnění. Také se velmi účinně využívá jako preventivní prostředek proti vzniku mnoha, častokrát vážných onemocnění páteře, ale i jiných orgánů těla. Je velmi vhodná u chronických bolestivých stavů, kde napomáhá uvolnění bolestivých spasmů a blokád vzniklých v důsledku různých úrazů a přetěžování organismu.
Masáž podporuje vyprazdňování povrchových žil, lymfatických cév, sekreci potních žláz, normalizaci kožního napětí, zlepšuje prokrvení masírované oblasti, vstřebávání otoků či výronů, relaxuje nebo tonizuje svaly (podle zaměření hmatů), zlepšuje výživu tkání a zmírňuje bolest. Zlepšuje cirkulaci, přináší čerstvý kyslík do tělesných tkání, což napomáhá odbourání odpadních látek, urychluje léčení po zraněních a podporuje zotavení z nemocí. Dochází k prokrvení a uvolnění svalstva. Vyplavuje se množství endorfinů do mozku, které u vás způsobují pocit štěstí a spokojenosti.
Masáž má celkový uklidňující nebo povzbuzující účinek na tělesnou výkonnost a ovlivňuje stav centrálního nervového systému. Masáž vede k úpravě změněných poměrů v organismu k normálu. Podle výzkumů klasická masáž také upravuje biochemickou hladinu organismu ve prospěch zrychlení léčby onemocnění a zranění.
Pozitivní účinky masáže
Kontraindikace